Ventilačné, vetracie turbíny Lomanco na odvetrávanie strešného plášťa

Katalóg ventilačních turbín LOMANCO®Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa Montážny návod pre turbíny LOMANCO®Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaVentilačné turbíny LOMANCO® sú v súčasnej dobe najefektívnejším spôsobom odvetrania strešného plášťa. Ventilačné turbíny LOMANCO® (whirlybird) dodávame len v čiernom prevedení, a to typ BIB 12 a BIB 14 (kompletné sady = plochá základňa, nastaviteľný kĺb a rotačné hlavice). Turbíny majú nastaviteľný kĺb pre použitie na šikmých strechách od 0 °do 45°. Na turbíny LOMANCO® je výrobcom poskytovaná 15-ročná záruka na vlastnú funkciu.

Najdôležitejšie požiadavky na funkčnosť:

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaDo strešného plášťa (odvetrávaného priestoru) musí byť cez  vstupné vetracie otvory privedený vzduch
     (skrze podhledy, ventilačními mřížkami u okapu nebo ve štítech domu).
Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaTurbíny nemôžu  byť od seba nainštalované bližšie ako na 4 m.
Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaTurbíny by nemali byť inštalované vo vzdialenosti väčšej ako 8 m.

 

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaJedinečnosť odvetrania  turbínami LOMANCO®:

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaRotačné ventilačné hlavice špeciálneho tvaru garantujú  vysokú odolnosť a veľmi dlhú životnosť.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaOdľahčená pevná celohliníková konštrukcia zaistí citlivú reakciu na vietor (eliminuje nulové výkony) a súčasne
    svojou váhou nezaťažuje ložiská, čo pozitívne ovplyvní životnosť výrobku LOMANCO®.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaVentilačná turbína BIB14 má najvyšší výkon z ponúkaných hlavíc, ktorý je až o 37% vyššia ako u BIB 12.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaPočas dlhej životnosti nevyžadujú unikátne patentované ložiská firmy LOMANCO® žiadnu údržbu. Šetria sa tým
    náklady na servisného technika, náklady na opravy alebo výmenu po pár rokoch prevádzky.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaVentilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaLožiská uložené v špeciálnom teflónovom puzdre zaistí úplne bezhlučná prevádzka a tlmí nárazy.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaŠpeciálne tvarované lopatky rotačná hlavica s veľmi dôležitými prelisovanými opornými kanálikmi zaručí
    zvýšený výkon a úplne zamedzí zatekaniu atmosférických zrážok dovnútra celého systému..

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaNajodolnejšie turbíny LOMANCO® sú testované na odolnosť proti vetru o sile až 236,5 km/hod.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaUž v základe obsahuje sada LOMANCO® plynulo nastaviteľný kĺb pre šikmé strechy od 0° do 45°

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaTurbíny LOMANCO® majú veľkú a dlhoročnú tradíciu - rotačné ventilačné turbíny sa používajú po celom svete,
    a to už od roku 1946. Na celom svete ich bezproblémovo pracujú stovky miliónov kusov.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaInvestície do ventilačnej turbíny LOMANCO® je jednorazová a dobrou investíciou na desaťročia.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaAkonáhle raz ventilačnú turbínu LOMANCO® nainštalujete, môžete na ňu zabudnúť. Navždy ...

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaJedinečnú kvalitu dokazuje aj ojedinelá vysoká záruka 15 rokov na plnú funkčnosť celého systému.

 

 

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa

PRI PREVÁDZKE NEUSTÁLE VYMIEŇAME VZDUCH
V LETNOM OBDOBÍ ODVÁDZA PREHRIATY VZDUCH
V ZIMNOM OBDOBÍ ODVÁDZA VEDĽAJŠIEU VLHKOSŤ

 

 

Postup inštalácie ventilačnej turbíny LOMANCO®

Prezentačné video ventilačných turbín LOMANCO®

 

Konštrukcie turbín LOMANCO®:

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa1. Rotačná hlavice

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaJe hlavný pracovný prvok celej turbíny. Stabilná konštrukcia je zložená zo spevnených špec. tvarovaných lopatiek a dvoch špec. ložísk.

Význam: Hlavica vytvára podtlak, trvalo odsáva vzduch z priestoru pod ňou.

2. Speciálne tvarované lopatky

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaZabezpečujú dokonalý výkon a to vďaka špeciálne vyvinutému aerodynamickému tvaru. Lopatky vytvára najúčinnejší opornú plochu pre prichádzajúci vietor a umožňujú získať veľký krútiaci moment. Odpor lopatiek tak zaistí najkvalitnejšie prenos sily vetra na rotačnú časť turbíny. Jednotlivé lopatky sú vhodne nasmerované tak, aby vyvinuli rotáciou hlavice maximálny podtlak. Lopatky navyše obsahujú po svojom obvode drážky (prelisy), ktoré zväčšia oporné sily a súčasne umožní plynulé odvádzanie vody mimo turbínu.

3. Ložiská*

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaSú srdce turbíny a turbína obsahuje dokonca dve. Aby turbína zabezpečila najvyšší výkon, je nutné, aby obe ložiská umožnili voľnú rotáciu hlavice na hriadeli a to bez citeľného odporu. Ložisko je najcennejším prvkom celej turbíny.

4. Nosná konštrukcia turbíny

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaJe zložená z niekoľkých profilovaných ramien, ktoré zaisťujú vysokú odolnosť celej turbíny i pri extrémne vysokom a nárazovom vetre pri rýchlostiach cez 200 km/hod.

Význam: Je veľmi dôležité, aby táto konštrukcia bola celá tvorená z jedného materiálu (profilovaná Al konštrukcia), pretože len tak sa zabezpečí vyvážená funkcia  pri veľkom zaťažení a nedôjde k jej poškodeniu z dôvodu nekompatibility materiálov. Navyše hliníková konštrukcia oproti oceľovej či plastovej toľko nestarne a časom nekoroduje.

5. Nastaviteľný kĺb

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaPráve uhlovo nastaviteľný kĺb od 0° do 45° hrá významnú úlohu pri montáži turbíny do šikmej strechy, pretože svojím nastavením zabezpečí, aby rotačná hlavica bola vždy vodorovne.

Význam: Zaistí sa tak rovnomerné zaťaženie oboch hlavných ložísk a tým životnosť po desaťročia.

6. Univerzální základna

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaŠesťhranná základňa vhodná do rovných krytín, najlepšie šindle. K dodaniu sú aj základne typizované na všetky bežné krytiny od taškových cez plechové.

Význam: Základňa je vždy tvarovaná tak, aby maximálne uľahčila montáž a súčasne zabezpečila dokonalé napojenie na krytinu po desiatky rokov.

 

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa*Ložisko obsahuje:

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaLisované a plne opracované dráhy - nie sú len lisované, ale navyše sústredené s presnosťou 0,0015
    pre dokonalé zníženie záťaže a úplne tichý chod.
Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaPatentovaný DuPontDelrin vnútorné a vonkajšie prstence ložísk - používajú sa guličkové ložiská z
    nejtrvanlivejšieho a najhladšieho  polyméru (špec. Teflónu) vyrábané firmou DuPont.
Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaŠpeciálna samomazacia konštrukcia tu určite je ultrazvukovo zváraná a utesnená ložiskovými viečkami
    systémom UniqueTurcon, ktorý trvale udržuje mazivo vnútri a špinu a kvapalinu vonku.
Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaUltrazvukovo zvárané a utesnené ložiskové viečka.
Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaGuličky sú vyrobené z nerezovej ocele (kvalita 100, séria 302) pre zníženie zmien a odolnosti voči
    vlhkosti.

Je použité Teflónové puzdro, aby dokonale odolávalo vysokým rozdielom teplôt, ktoré sa v lete a v zime vyskytujú. Žiadne iné ložisko nedokáže tak dlhodobo odolávať teplotnému i mechanickému zaťaženiu.

Význam: Ložiská sú úplne uzavreté a vďaka tomu nie je potrebná žiadna údržba po celú dobu životnosti. Ložiská sú súčasne teflónovým puzdrom odhlučnené, čo je opäť v kategórii turbín raritou.

 

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaFirma LOMANCO® vlastní na tieto jedinečné ložiská patent a je jediným výrobcom turbín na svete, ktorý má právo tieto ložiská na svojom produkte používať (pod výrobným označením LOMANCO® WhirlybirdTM).

Firma Lomanco vďaka skúsenostiam preukazuje v mnohých dlhodobých odborných štúdiách vykonaných na najvýznamnejších univerzitách, že jej ložiská sú svojou trvanlivosťou neprekonateľné.

 

Ventilačné turbíny  LOMANCO® - najčastejšie otázky a odpovede

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaTečie turbínou, prší do turbíny?

Ventilačná turbína LOMANCO je skonštruovaná tak, aby do nej  pri správnej prevádzke nezatieklo ani nezafúkalo. Lopatky sú cez seba v zákryte, takže ak sa turbína točí, tak zatečenie nehrozí. Zásadný podiel na nielen vodotesnosti majú lopatky turbíny, ktoré sú po krajoch s prelismi (tzv. Odvodné žliabky). Všetky turbíny, ktoré majú tieto prelisy, môžu ako jediné garantovať vodotesnosť. Navyše dávajú aj vyšší výkon, pretože lopatka má potom tzv. Turbo efekt, kedy vietor krúži po lopatke a ako sa dostane ku žliabku, tak sa výrazne odpruží a vloží do lopatky maximálnu opornú silu.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaAká sa vykonáva údržba,  nechcem chodiť na strechu a niečo mazať, alebo snáď po čase meniť? Potrebujem bezúdržbový produkt.

Potom ste na správnej adrese, ventilačná turbína LOMANCO má špeciálnu konštrukciu ložísk, ktoré sú firmou LOMANCO patentované. Ložiská sú vyvinuté pre vysoký výkon, mechanickú odolnosť a predovšetkým úplne bez údržbové. Po desaťročia umožní bezstarostné užívanie. Firma LOMANCO má heslo "Lomanco namontuj a môžeš na neho zabudnúť ... navždy ..."

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaKoľko spotrebuje turbína LOMANCO elektrickej energie?

Absolútne žiadnu ... pretože je poháňaná prírodným poryvom vetra. Vietor dopadajúci na lopatky turbíny zabezpečí jej roztočenie. Vďaka kvalitným ložiskám je rotácia veľmi citlivá a tichá. Ďalej vo funkcii napomáhajú ďalšie fyzikálne vplyvy.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaČo keď nefúka, to turbína nefunguje?

Áno, turbína má pri bezvetrí veľmi malý výkon. K jej rotácii potom väčšinou napomáha ešte vztlaková sila teplého vzduchu. Teplý vzduch stúpa nahor a pomáha roztáčať turbínu. Obdobie s bezvetrím je veľmi výnimočné. Vždy počas dňa dôjde k nárazovému odvetraniu a medzitým je obdobie pokoja. Takže nemožno povedať, že by turbína celý deň nefungovala. Ak sa aspoň trochu točí, tak vlastne funguje.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaNa akom princípe funguje Lomanco, je tam nejaká hriadeľ s lopatkami ako u ventilátora?

Turbína má po svojom obvode oporné lopatky, ktoré majú slúžiť na rotáciu a súčasne sú aj ochranou proti zatečeniu. Systém lopatiek teda nie je vo vnútri turbíny ako je u ventilátora, ale je po jej obvode.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaČo keď mi nebude stačiť výkon a budem potrebovať vykonať rýchlu výmenu vzduchu napr. Pri sprchovaní v kúpeľni?

Potom vôbec nie je problém v miestnosti umiestniť pomocný malý ventilátor na zvýšené odvetranie priestoru. Následne potom pozvoľna odvedie vzduch z potrubia turbína. Kombinácia turbíny a motora je veľmi častá a je aj prínosná, pretože tlak ventilátora napomôže výkonu turbíny ... Oba systémy si vyhovujú.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťaMáte turbíny nerezové, medené, TiZn?

Turbíny LOMANCO dodávame iba v námornom hliníka, alebo pozinku so špeciálnou povrchovou úpravou. Turbíny medené ani titánové nevyrábajú, pretože by vďaka mäkkosti materiálu bol problém zaručiť odolnosť pri silnom vetre a hrozila by deštrukcia. Nerezové hlavice sú vhodné do chemicky agresívneho prostredia, ako napr. Na komíny, na čističky odpadových vôd atď. Tieto turbíny však majú kratšiu životnosť, pretože sú veľmi ťažké a zaťažujú celú konštrukciu a ložiská. Vzhľadom k životnosti turbíny je najvhodnejší materiál hliník, ktorý je veľmi ľahký a pri správnej konštrukcii veľmi odolný sile vetra aj 240km / hod.

Ventilačné turbíny LOMANCO s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa

Rozmery ventilačných turbín LOMANCO®:

Typ Rozmer A Rozmer B Rozmer C Rozmer D Rozmer E Rozmer F Rozmer G Rozmer H Rozmer I
BIB 12 305 mm 195 mm 250 mm 440 mm 510 mm 100 mm 300 mm 278 mm 25 mm
BIB 14 356 mm 255 mm 270 mm 460 mm 560 mm 100 mm 350 mm 335 mm 30 mm

 

Tabuľka pre výpočet odvetrania interiérov pomocou ventilačnej turbíny LOMANCO® (m3/h):

Typ 8 km/h 13 km/h 24 km/h
BIB 12 590 m3/h 930 m3/h 1750 m3/h
BIB 14 710 m3/h 1200 m3/h 2250 m3/h

 

Tabuľka pre výpočet odvetrania strešných plášťov pomocou ventilačnej turbíny LOMANCO® (počet kusů):

Minimální plocha vstupních větracích otvorů pro ventilační turbíny LOMANCO® (cm2/ks):

Veterná plocha Typ BIB 12 Typ BIB 14 Veterná plocha Typ BIB 12 Typ BIB 14
0-90m2 2 2 0-90m2 1 508 1 508
90-140m2 2 2 90-140m2 2 346 2 346
140-185m2 3 2 140-185m2 2 067 3 100
185-230m2 4 3 185-230m2 1 972 2 570
230-275m2 4 3 230-275m2 2 305 3 072

 

Výrobca turbín: Lomanco, Inc., AR 72076, Jacksonville, United States of America, webové stránky: www.lomanco.com

Dovozca: American Bohemian Corporation s.r.o., CZ 620 00 Brno, Česká republika, webové stránky: www.lomanco.cz

Váš dodávateľ

logo-prokom-srlogo-prokom-srPROKOM SR s.r.o., Galvaniho 2/a , 821 04, Bratislava
Tel: +421 243 414 021, GSM: +421 911 554 666, Fax: +421 243 414 021
E-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Web: www.prokom-sr.sk