icon kontakt0911 554 666

Odvetrávacie a prestupové prvky

Odvetrávacie prvky musia byť neoddeliteľnou a nutnou súčasťou konštrukcie každého strešného plášťa, pokrytého šindľovou krytinou. Šindeľ na streche vytvára nepriepustnú vrstvu, čím sa v strešnom plášti hromadí nežiadúca vlhkosť, ktorá musí byť nutne odventilovaná. Konštrukcia strešného plášťa musí byť zhotovená tak, aby bol v spodnej časti strešného plášťa zabezpečený prístup vzduchu a následný odvod vzduchu zo strešného plášťa v oblasti hrebeňa.

asfaltovy stresny sindel konstrukce krovu 19

Účinné spôsoby odvetrania strešného plášťa a riešenie strešných prestupov:

Hrebeňové odvetranie
Plastový diel dĺžky 1 m upevnený po celej dĺžke hrebeňa so sieťkou proti hmyzu.
Príslušenstvo KATEPAL - odvetrávacie a prestupové prvky
Odvetrávacie tvarovky T3
Plastový prieduch umiestený v každom krove po oboch stranách hrebeňa.
Príslušenstvo KATEPAL - odvetrávacie a prestupové prvky
Ventilačná turbína Lomanco®

V súčasnosti najúčinnejší spôsob odvetrávania strešného plášťa a podstrešných priestorov. Je dodávaná ako kompletná sada pozostávajúca z plochej základne, nastaviteľného kĺbu a rotačnej hlavice. Nastaviteľný kĺb umožňuje použitie na šikmých strechách od 0 °do 45°.

Príslušenstvo KATEPAL - odvetrávacie a prestupové prvky
Odvetrávací komplet

Zabezpečuje prieduch ventilácie (odvetranie kanalizácie, digestorov, apod.). Je dodávaný vrátane flexibilnej hadice priemeru 110/125 mm a dĺžky 625 mm, hadicovej objímky pre fixáciu flexibilnej hadice v strešnom priestore na privedené potrubie. Sada tiež obsahuje nadpájací límec (pre napojenie strešnej fólie pri dvojplášťových strechách). Hlavicu odvetrávacieho kompletu možno nakláňať podľa sklonu strechy a navvyše je pri hlavici riešený záchyt a odvod vzniknutého kondenzátu.

Príslušenstvo KATEPAL - odvetrávacie a prestupové prvky

UPOZORNENIE: tento komplet nie je určený pre odvod splodín z plynových kotlov a turbokotlov. Pre riešenie odvodu splodín cez šikmú strechu, ponúka väčšina výrobcov samotných kotlov svoje systémové prvky, vrátane základne pre prestup šikmou strechou.

Anténny komplet

Je dodávaný vrátane límca a do sklonu polohovateľného nástavca pre priemer od 15 do 75 mm.

Je nutné odvetrávať aj nezateplené strešné plášte, obzvlášť pokiaľ nie je vyriešené štítové odvetranie (prieduchy).

Príslušenstvo KATEPAL - odvetrávacie a prestupové prvky

Dôsledky nedostatočného odvetrania strešného plášťa:

V prípade nedodržania ventilácie strešného plášťa hrozia predovšetkým tieto poruchy strešného plášťa – vznikanie plesní, hniloba debnenia, kondenzácia hromadiacej sa vlhkosti v zimnom období a prienik do podstrešných priestorov. V letnom období môže pri extrémnych teplotách dochádzať k odparovaniu nahromadenej vlhkosti, čo môže spôsobiť prehriatie strešného plášťa, ktorého dôsledkom môže byť v najhorších prípadoch zmäknutie povrchovej vrstvy šindľa a vznik asfaltových kropají.