icon kontakt0911 554 666

Ventilačné turbíny LOMANCO® na odvetrávanie strešného plášťa

Ventilačné turbíny Lomanco s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa

Ventilačné turbíny LOMANCO® sú v súčasnej dobe najefektívnejším spôsobom odvetrania strešného plášťa. Ventilačné turbíny LOMANCO® (whirlybird) dodávame ako kompletné sady = plochá základňa, nastaviteľný kĺb a rotačná hlavica. Turbíny majú nastaviteľný kĺb pre použitie na šikmých strechách od 0 °do 45°. Na turbíny LOMANCO® je výrobcom poskytovaná 15-ročná záruka na vlastnú funkciu.

Ventilačné turbíny Lomanco s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa

Najdôležitejšie požiadavky na funkčnosť:

 • Do strešného plášťa (odvetrávaného priestoru) musí byť cez vstupné vetracie otvory privedený vzduch (skrz podhľady, ventilačnými mriežkami pri odkvape alebo v štítoch domu).
 • Turbíny nemôžu  byť od seba nainštalované bližšie ako na 4 m.
 • Turbíny by nemali byť inštalované vo vzdialenosti väčšej ako 8 m.

Jedinečnosť odvetrania turbínami LOMANCO®:

Ventilačné turbíny Lomanco s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa
Ventilačné turbíny Lomanco s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa
 • Rotačné ventilačné hlavice špeciálneho tvaru garantujú vysokú odolnosť a veľmi dlhú životnosť.
 • Odľahčená pevná celohliníková konštrukcia zaistí citlivú reakciu na vietor (eliminuje nulové výkony) a súčasne svojou váhou nezaťažuje ložiská, čo pozitívne ovplyvní životnosť výrobku LOMANCO®.
 • Ventilačná turbína BIB 14 má najvyšší výkon z ponúkaných hlavíc, ktorý je až o 37% vyšší ako u BIB 12.
 • Počas dlhej životnosti nevyžadujú unikátne patentované ložiská firmy LOMANCO® žiadnu údržbu. Šetria sa tým náklady na servisného technika, náklady na opravy alebo výmenu po pár rokoch prevádzky.
 • Ložiská uložené v špeciálnom teflónovom puzdre zaisťujú úplne bezhlučnú prevádzku a tlmenie nárazov.
 • Špeciálne tvarované lopatky na rotačnej hlavici s prelisovanými opornými kanálikmi zaručujú zvýšený výkon a úplne zamedzujú zatekaniu atmosférických zrážok dovnútra celého systému.
 • Najodolnejšie turbíny LOMANCO® sú testované na odolnosť proti vetru o sile až 236,5 km/hod.
 • Už v základnej sade obsahuje sada LOMANCO® plynulo nastaviteľný kĺb pre šikmé strechy od 0° do 45°
 • Turbíny LOMANCO® majú veľkú a dlhoročnú tradíciu - rotačné ventilačné turbíny sa používajú po celom svete, a to už od roku 1946. Na celom svete ich bezproblémovo pracujú stovky miliónov kusov.
 • Kúpa ventilačnej turbíny LOMANCO® je jednorazová investícia na desaťročia.
 • Akonáhle raz ventilačnú turbínu LOMANCO® nainštalujete, môžete na ňu zabudnúť. Navždy ...
 • Jedinečnú kvalitu dokazuje aj ojedinelá vysoká záruka 15 rokov na plnú funkčnosť celého systému.
Ventilačné turbíny Lomanco s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa
Ventilačné turbíny Lomanco s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa
Ventilačné turbíny Lomanco s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa

PRI PREVÁDZKE SA NEUSTÁLE VYMIEŇA VZDUCH
V LETNOM OBDOBÍ ODVÁDZA PREHRIATY VZDUCH
V ZIMNOM OBDOBÍ ODVÁDZA VEDĽAJŠIU VLHKOSŤ

Postup inštalácie ventilačnej turbíny LOMANCO®

Prezentačné video ventilačných turbín LOMANCO®

Konštrukcia turbíny LOMANCO®

1. Rotačná hlavica

 • Je hlavný pracovný prvok celej turbíny. Stabilná konštrukcia je zložená zo spevnených špeciálne tvarovaných lopatiek a dvoch špeciálnych ložísk.

  Význam: Hlavica vytvára podtlak, trvalo odsáva vzduch z priestoru pod ňou.

Špeciálne tvarované lopatky

 • Zabezpečujú dokonalý výkon vďaka špeciálne vyvinutému aerodynamickému tvaru. Lopatky majú účinnú opornú plochu pre prichádzajúci vietor a tým získavajú veľký krútiaci moment. Následný odpor lopatiek tak zaistí prenos sily vetra na rotačnú časť turbíny. Jednotlivé lopatky sú nasmerované tak, aby sa rotáciou vyvinul maximálny podtlak. Lopatky navyše obsahujú po svojom obvode drážky (prelisy), ktoré maximalizujú oporné sily vetra a súčasne umožňujú plynulé odvádzanie vody mimo turbínu.
Ventilačné turbíny Lomanco s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa

3. Ložiská*

 • Sú srdce turbíny a turbína obsahuje dokonca dve. Aby turbína zabezpečila najvyšší výkon, je nutné, aby obe ložiská umožnili voľnú rotáciu hlavice na hriadeli a to bez citeľného odporu. Ložisko je najcennejším prvkom celej turbíny.

4. Nosná konštrukcia turbíny

 • Je zložená z niekoľkých profilovaných ramien, ktoré zaisťujú vysokú odolnosť celej turbíny i pri extrémne vysokom a nárazovom vetre pri rýchlostiach cez 200 km/hod.

  Význam: Je veľmi dôležité, aby táto konštrukcia bola celá tvorená z jedného materiálu (profilovaná Al konštrukcia), pretože len tak sa zabezpečí vyvážená funkcia pri veľkom zaťažení a nedôjde k jej poškodeniu z dôvodu nekompatibility materiálov. Navyše hliníková konštrukcia oproti oceľovej či plastovej toľko nestarne a časom nekoroduje.

5. Nastaviteľný kĺb

 • Práve uhlovo nastaviteľný kĺb od 0° do 45° hrá významnú úlohu pri montáži turbíny do šikmej strechy, pretože svojím nastavením zabezpečí, aby rotačná hlavica bola vždy vodorovne.

  Význam: Zaistí sa tak rovnomerné zaťaženie oboch hlavných ložísk a tým životnosť po desaťročia.

6. Univerzálna základňa

 • Šesťhranná základňa vhodná do rovných krytín, najlepšie pod šindeľ. K dodaniu sú aj základne typizované na všetky bežné krytiny od tvrdých cez plechové.

  Význam: Základňa je vždy tvarovaná tak, aby maximálne uľahčila montáž a súčasne zabezpečila dokonalé napojenie na krytinu po desiatky rokov.

*Ložisko obsahuje:

 • Lisované a plne opracované dráhy sú sústredené s presnosťou 0,0015 pre dokonalé zníženie záťaže a úplne tichý chod.
 • Patentované DuPontDelrin vnútorné a vonkajšie prstence ložísk - používajú sa guličkové ložiská z najtrvanlivejšieho a najhladšieho polyméru (špec. teflónu) vyrábané firmou DuPont.
 • Špeciálna samomazacia konštrukcia je ultrazvukovo zváraná a utesnená ložiskovými viečkami systémom UniqueTurcon, ktorý trvalo udržuje mazivo vnútri a špinu a kvapalinu mimo ložiska.
 • Ultrazvukovo zvárané a utesnené ložiskové viečka.
 • Guličky sú vyrobené z nerezovej ocele (kvalita 100, séria 302) pre zníženie zmien a odolnosti voči vlhkosti.
 • Je použité Teflónové puzdro, aby dokonale odolávalo vysokým rozdielom teplôt, ktoré sa v lete a v zime vyskytujú. Žiadne iné ložisko nedokáže tak dlhodobo odolávať teplotnému i mechanickému zaťaženiu.

  Význam: Ložiska jsou zcela uzavřena a díky tomu není potřeba žádná údržba po celou dobu životnosti. Ložiska jsou současně teflonovým pouzdrem odhlučněna, což je opět v kategorii turbín raritou.

Ventilačné turbíny Lomanco s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa

Firma LOMANCO® vlastní na tieto jedinečné ložiská patent a je jediným výrobcom turbín na svete, ktorý má právo tieto ložiská na svojom produkte používať (pod výrobným označením LOMANCO® WhirlybirdTM).

Firma Lomanco díky zkušenostem prokazuje v mnoha dlouhodobých odborných studiích provedených na nejvýznamnějších univerzitách, že její ložiska jsou svojí trvanlivostí nepřekonatelná.

Ventilačné turbíny Lomanco s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa

Ventilačné turbíny LOMANCO® - najčastejšie otázky a odpovede:

Môže sa stať, že do turbíny vnikne voda?

 • Ventilačná turbína LOMANCO je skonštruovaná tak, aby do nej  pri správnej prevádzke nezatieklo ani nezafúkalo. Lopatky sú cez seba v zákryte, takže ak sa turbína točí, tak zatečenie nehrozí. Zásadný podiel na nielen vodotesnosti majú lopatky turbíny, ktoré sú po krajoch s prelismi (tzv. Odvodné žliabky). Všetky turbíny, ktoré majú tieto prelisy, môžu ako jediné garantovať vodotesnosť. Navyše dávajú aj vyšší výkon, pretože lopatka má potom tzv. Turbo efekt, kedy vietor krúži po lopatke a ako sa dostane ku žliabku, tak sa výrazne odpruží a vloží do lopatky maximálnu opornú silu.

Ako sa vykonáva údržba? Nechcem chodiť na strechu a niečo mazať, alebo po čase meniť a opravovať. Potrebujem bezúdržbový produkt.

 • Potom ste na správnom mieste, ventilačná turbína LOMANCO má špeciálnu konštrukciu ložísk, ktoré sú firmou LOMANCO patentované. Ložiská sú vyvinuté pre vysoký výkon, mechanickú odolnosť a predovšetkým sú úplne bezúdržbové. Firma LOMANCO má heslo "Namontuj turbínu LOMANCO a môžeš na ňu navždy zabudnúť..."

Koľko spotrebuje turbína LOMANCO elektrickej energie?

 • Absolútne žiadnu ... pretože je poháňaná prírodným poryvom vetra. Vietor dopadajúci na lopatky turbíny zabezpečí jej roztočenie. Vďaka kvalitným ložiskám je rotácia veľmi citlivá a tichá. Ďalej vo funkcii napomáhajú ďalšie fyzikálne vplyvy.

Čo keď nefúka, vtedy turbína nefunguje?

 • Áno, turbína má pri bezvetrí veľmi malý výkon. K jej rotácii potom väčšinou napomáha ešte vztlaková sila teplého vzduchu. Teplý vzduch stúpa nahor a pomáha roztáčať turbínu. Obdobie s bezvetrím je veľmi výnimočné. Vždy počas dňa dôjde k nárazovému odvetraniu a medzitým je obdobie pokoja. Takže nemožno povedať, že by turbína celý deň nefungovala. Ak sa aspoň trochu točí, tak vlastne funguje.

Na akom princípe funguje Lomanco, je tam nejaká hriadeľ s lopatkami ako u ventilátora?

 • Turbína má po svojom obvode oporné lopatky, ktoré majú slúžiť na rotáciu a súčasne sú aj ochranou proti zatečeniu. Systém lopatiek teda nie je vo vnútri turbíny ako je u ventilátora, ale je po jej obvode.

Čo keď mi nebude stačiť výkon a budem potrebovať vykonať rýchlu výmenu vzduchu napr. pri sprchovaní v kúpeľni?

 • Potom vôbec nie je problém v miestnosti umiestniť pomocný malý ventilátor na zvýšené odvetranie priestoru. Následne potom pozvoľna odvedie vzduch z potrubia turbína. Kombinácia turbíny a motora je veľmi častá a je aj prínosná, pretože tlak ventilátora napomôže výkonu turbíny ... Oba systémy si vyhovujú.

Máte turbíny nerezové, medené, TiZn?

 • Turbíny LOMANCO dodávame iba v prevedení hliníka, alebo pozinku so špeciálnou povrchovou úpravou. Turbíny medené ani titánové sa nevyrábajú, pretože by vďaka mäkkosti materiálu bol problém zaručiť odolnosť pri silnom vetre a hrozila by deštrukcia. Nerezové hlavice sú vhodné do chemicky agresívneho prostredia, ako napr. na komíny, na čističky odpadových vôd atď. Tieto turbíny však majú kratšiu životnosť, pretože sú veľmi ťažké a zaťažujú celú konštrukciu a ložiská. Vzhľadom k životnosti turbíny je najvhodnejší materiál hliník, ktorý je veľmi ľahký a pri správnej konštrukcii veľmi odolný sile vetra aj 240 km / hod.
Ventilačné turbíny Lomanco s nastaviteľným kĺbom - efektívny spôsob odvetrávanie strešného plášťa

Rozmery ventilačných turbín LOMANCO®:

Typ Rozmer A Rozmer B Rozmer C Rozmer D Rozmer E Rozmer F Rozmer G Rozmer H Rozmer I
BIB 12 305 mm 195 mm 250 mm 440 mm 510 mm 100 mm 300 mm 278 mm 25 mm
BIB 14 356 mm 255 mm 270 mm 460 mm 560 mm 100 mm 350 mm 335 mm 30 mm

Tabuľka pre výpočet odvetrania interiérov pomocou ventilačnej turbíny LOMANCO® (m3/h):

Typ 8 km/h 13 km/h 24 km/h
BIB 12 590 m3/h 930 m3/h 1750 m3/h
BIB 14 710 m3/h 1200 m3/h 2250 m3/h

Tabuľka pre výpočet odvetrania strešných plášťov pomocou ventilačnej turbíny LOMANCO® (počet kusov):

Veterná plocha Typ BIB 12 Typ BIB 14
0-90m2 2 2
90-140m2 2 2
140-185m2 3 2
185-230m2 4 3
230-275m2 4 3

Minimálna plocha vstupných vetracích otvorov pre ventilačné turbíny LOMANCO® (cm2/ks):

Veterná plocha Typ BIB 12 Typ BIB 14
0-90m2 1 508 1 508
90-140m2 2 346 2 346
140-185m2 2 067 3 100
185-230m2 1 972 2 570
230-275m2 2 305 3 072

Výrobca turbín: Lomanco, Inc., AR 72076, Jacksonville, United States of America, webové stránky:: www.lomanco.com

Dovozca: American Bohemian Corporation s.r.o., CZ 620 00 Brno, Česká republika, webové stránky: www.lomanco.cz

Váš dodavatel: PROKOM SR s.r.o., Galvaniho 2/a , 821 04, Bratislava Tel: +421 243 414 021, GSM: +421 911 554 666

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Web: www.prokom-sr.sk