icon kontakt0911 554 666

Sibírsky smrekovec

Sibírsky smrekovec má omnoho lepšie vlastnosti než väčšina mäkkých drevín alebo tlakovo impregnovaná borovica.

Sibírsky smrekovec je najťažší spomedzi mäkkých drevín. V surovom stave váži okolo 900-1100 kg/m3. Pri vysušení na 12% je jeho váha v rozmedzí 620-720 kg/m3. Pre exteriér sa suší drevo sibírskeho smrekovca na hodnotu okolo 18%, čo je najvhodnejšie pre jeho aklimatizáciu v exteriéri a dosiahnutie jeho rovnovážnej vlhkosti.

Oproti tuzemskému smrekovcu má sibírsky smrekovec omnoho vyššiu hustotu a jeho drevo je podstatne tuhšie.

Sibírsky smrekovec je stabilný, ale v závislosti na poveternostných a klimatických podmienkach dochádza na jeho povrchu k tvorbe pozdĺžnych prasklín a prasklín na jeho koncoch, rovnako ako aj pri ostatných drevinách.

Najužitočnejšia vlastnosť sibírskeho smrekovca je jeho prirodzená odolnosť, ktorá vyplýva z jeho extrémne vysokého obsahu živice a vysokej hustoty drevnej hmoty. Drevo sibírskeho smrekovca je obvykle starého rastu (v priemere 300 rokov a viac) s veľmi hustými letokruhmi (obvykle do 1,5 mm).

Cenník sibírskeho smrekovca - štandardný skladový program

Drevo Kvalita Typ Dĺžka v m
bm/bez DPH bm/s DPH bm/m2 m2/bez DPH m2/s DPH
Sibírsky smrekovec AB 28 x 120 mm
ryhovaný / jemne drážkovaný
3 a 4 3,50 € 4,20 € 8 28,00 € 33,60 €
Sibírsky smrekovec C 45 x 70 mm
konstrukčný hranol
3 a 4 3,00 € 3,60 € ÷ ÷ ÷
Cena za 1 m2 je vypočítaná vrátane odporúčanej medzery medzi profilmi 5 mm.
Dĺžka v m* - tolerancia danej dĺžky deklarovaná výrobcom = -10 mm / + 30 mm.
Trieda biologickej odolnosti sibírskeho smrekovca - 3. trieda.
Sibirsky smrekovec - použitie
Poznámky
 
Kvalita:
severský štandard triedenie - AB, C.
Vlhkosť:
KD 18% +/- 2% - sušené v sušiarňach.
Pôvod dreva:
Rusko - Sibírska časť (Krasnoyarsk Krai a Irkutsk).
Vek dreva:
priemerne 300 rokov a viac - priemerná vzdialenosť medzi letokruhmi do 1,5 mm.

Certifikát PEFC o pôvode vstupného materiálu

Materiál pre výrobu sa zabezpečuje z trvalo udržateľných obhospodarovaných lesov. Účelom certifikácie lesov v systéme PEFC je dosiahnúť trvalo udržateľného hospodárenia.

Trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch znamená využívanie lesov takým spôsobom a v takom rozsahu, že ich stabilita, druhová rozmanitosť, produkčná schopnosť, regeneračná kapacita, vitalita a schopnosť plniť všetky užitočné funkcie lesa zostanú trvalo zabezpečené.

Spotrebiteľský reťazec lesných produktov je certifikovaný PEFC certifikátom (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) a má právo užívať logo PEFC.

Prostredníctvom certifikácie spotrebiteľského reťazca (C-o-C, „chain of custody“) je možné zaručiť, že konečný výrobok pochádza z certifikovaných a kontrolovaných lesov s certifikátom PEFC. V praxi to znamená, že každý spracovateľ v reťazci od vlastníka lesa, cez ťažobné, spracovateľské, výrobné a obchodné spoločnosti až k zákazníkovi musí získať certifikát podľa požiadavky PEFC. To je zárukou pôvodu dreva vo výrobku a uistením zákazníka o pôvode materiálu.

Viac informácií o certifikácii nájdete na stránkach PEFC certifikácie www.pefc.cz alebo www.pefc.org.