icon kontakt0911 554 666

Príslušenstvo - náterové hmoty (nátery, farby) OWATROL – AQUATHERM

Pre ošetrenie nábytku PROWOOD doporučujeme náterové hmoty OWATROL - AQUATHERM.

Východzou surovinou pre výrobu dreveného záhradného nábytku PROWOOD je fínska borovica, ktorá je tepelnou a vlhkostnou úpravou spracovaná na tepelne upravené drevo - ThermoWood®. Takto upravené drevo získa nové fyzikálne a mechanické vlastnosti. Je to najmä dlhšia trvanlivosť (minimálna životnosť materiálu je 30 rokov), odolnosť proti hnilobe, vyššia pevnosť a rozmerová stálosť.

pcd91-s-celom

ThermoWood® vďaka UV žiareniu mení svoj vzhľad (šedne - získa patinu). Pre minimalizáciu poškodenia UV žiarením a poveternostnými vplyvmi je nutné všetky plochy nábytku PROWOOD povrchovo ošetriť ochranným náterom, zvláštnu pozornosť treba venovať koncovým rezným plochám (čelom). Otvorené rezné plochy (čela), pred vykonaním finálnej povrchovej úpravy, ošetrite špeciálnym prostriedkom z našej ponuky, určeným pre konzerváciu rezných plôch (OWATROL PCD 91).

Pre finálne ošetrenie nábytku PROWOOD odporúčame použitie náterových hmôt dodávaných našou firmou (OWATROL-AQUATHERM®).

V prípade, že budete vyberať náterovú hmotu samostatne, odporúčame vodou riediteľné pigmentované oleje s UV ochranou na báze alkydových či akrylových živíc. Použitie samotných olejov na prírodné či syntetickej báze sa neodporúča.

V prípade, že nábytok PROWOOD nie je povrchovo ošetrený (je nedostatočne alebo nevhodne ošetrený) náterovou hmotou, nezníži to nijako zásadne jeho životnosť, avšak nie je možné garantovať všetky deklarované vlastnosti materiálu, vznikania väčších ako vlásočnicových trhlín a tiež jeho nerovnomerné farebné zmeny.

prislusenstvo-sk

OWATROL - AQUATHERM je penetračný a priľnavý finálny náter na drevo.

Poskytuje pružnú, dlhotrvajúcu matnú farbu pre všetky typy dreva, vrátane tvrdých exotických drevín.

OWATROL - AQUATHERM vsakuje, preniká do dreva a stabilizuje ho za účelom zníženia vzniku prasklín, deformácií a iných poškodení spôsobených vlhkosťou a slnečnými lúčmi. OWATROL - AQUATHERM sa môže aplikovať na nové aj na zvetrané drevo, poskytuje matný vzhľad zvýrazňujúci krásu dreva, pohlcuje UV žiarenie, zaisťuje dlhotrvajúci finálny náter a jednoducho sa nanáša.

Tento nami zvolený a preferovaný náter OWATROL - AQUATHERM bol našou firmou dlhodobo testovaný spolu s ostatnými náterovými hmotami a dosiahol tie najlepšie výsledky pri dlhodobom ošetrení pred UV žiarením a poveternostnými vplyvmi. Vzhľadom k vykonaným testom, našim skúsenostiam a dobrej znalosti materiálu ThermoWood® odporúčame na ošetrenie výrobkov PROWOOD iba vodou riediteľné pigmentované oleje s UV ochranou na báze alkydových či akrylových živíc. Použitie samotných olejov na prírodnej báze ani na báze syntetickej sa neodporúča.

ThermoWood - náter OWATROL - AQUATHERMJedinečnosť náteru OWATROL - AQUATHERM

Do materiálu ThermoWood®, ktorý je veľmi málo nasiakavý, dokáže preniknúť vďaka svojim jedinečným vlastnostiam a zloženiu. Rozdiel oproti konkurenčným náterom je v jeho jedinečnej metóde náteru systémom "mokré na mokré".

Pri klasickom natieraní nanesiete prvú vrstvu, ktorá sa "vsaje" a vytvorí na povrchu dreva ochranný film určitej hrúbky a tým sa proces nasiakavosti ukončí. Po odporučenom niekoľkých hodinovom zaschnutí prvej vrstvy náteru je povrch dreva potreba prebrúsiť brúsnym papierom pre dobrú priľnavosť druhej vrstvy a až potom je možné ju aplikovať. Táto druhá vrstva náteru už nevsakuje do dreva, len zväčší hrúbku náteru na povrchu dreva a tým vzniká na povrchu film, ktorý môže časom praskať a lúpať sa.

Systém náteru OWATROL "mokré na mokré" spočíva v nanesení prvej silnej vrstvy náteru, ktorú necháte vsakovať, kým nezmizne z povrchu dreva mokrý vzhľad. Toto zvyčajne trvá 15 - 20 min. Ihneď potom nanášate druhú vrstvu náteru. Týmto spôsobom si drevo "samo" povie, koľko náteru potrebuje, pretože sa proces sýtenie dreva nepreruší a drevo sa tým dokonale nasýti. Ušetríte tak čas potrebný na zaschnutí prvej vrstvy a tiež ďalši prácny úkon - brúsenie povrchu a následné čistenie od prachu.

Inteligentné zloženie náteru OWATROL - AQUATHERM navyše zaručuje ochranu dreva zvnútra, ktorá spočíva v tom, že náter dokonale uzavrie povrch ošetreného dreva proti prenikaniu vlhkosti, ale ponechá ho zvnútra difúzne otvorený, a tak umožňuje drevu "dýchať".

Spojením unikátnych vlastností materiálu ThermoWood® (predovšetkým nízka rovnovážna vlhkosť, vysoká biologická odolnosť, vytesnenie všetkých živín a vyluhovatelných látok pri tepelnom procese) a použitia tej najoptimálnejšej náterovej hmoty OWATROL - AQUATHERM dosiahnete vysokej životnosti samotnej povrchovej úpravy, ako aj maximálnu životnosť výrobkov PROWOOD a tiež tým minimalizujete čas a finančné prostriedky venované údržbe výrobkov PROWOOD.

Pri aplikácii dodržiavajte zásady stanovené v technickom liste a na obale náterovej hmoty!

Náterové hmoty OWATROL - AQUATHERM dodávame v troch odtieňoch

Poznámka: Ako podklad týchto vzoriek boli pre náter použité dosky ThermoWood® SHP 26 x 92 mm, ktoré sú najpoužívanejším materiálom na výrobu dreveného záhradného nábytku PROWOOD.

Náhľad má iba informatívny charakter a reálny odtieň sa môže mierne líšiť, vzhľadom k prírodnému charakteru materiálu ThermoWood®.

Odšeďovač OWATROL NET-TROL Použitie Obrázok
Plechovka 1 l

Test na 6 rokov starom profilu ThermoWood®

ThermoWood® - tepelne upravené drevo

odsedovac-owatrol-net-trol-thermowood-tepelne-upravene-drevo
Plechovka 2,5 l

Výdatnosť: 5 - 10 m2 / liter - spotreba sa líši v závislosti od nanášania a štruktúre povrchu

Odstraňovač drevnej šedi obnovuje prirodzenú farbu ThermoWood®, ktorá je rovnaká v celom priereze, odstraňuje špinu z povrchu a vracia drevu jeho pôvodný jas. Neobsahuje chlór a nepoškodzuje vlákna.

Tento prostriedok odporúčame tiež používať pri pravidelnej údržbe náterom AQUATHERM®. NET-TROL® veľmi dobre odmastí, vyčistí a neutralizuje povrch dreva a pripraví ho ideálne na novú vrstvu obnovovacieho náteru OWATROL AQUATHERM®.

Odstraňovač náterov DILUNETT Použitie Obrázok
Plechovka 1 l

Test na profile ThermoWood®

Odstraňovač náterov DILUNETT - Test na 6 rokov starom profilu ThermoWood®

odstranovac-nateru-dilunett
Plechovka 2,5 l

Vydatnost: 4 m2 / liter - spotreba sa líši v závislosti od veku a štruktúry povrchu.

Silný, vodou umývateľný bezrozpúšťadlový odstraňovač farieb bez obsahu riedidla, ktorý odstráni akúkoľvek olejovú farbu, farbu na alkydovej báze, lak aj moridlo na drevo.

Vhodný aj pri obnove dožívajúceho náteru, ktorý je vo veľmi zlom stave (premeškaný interval údržby). Vtedy, keď sú v ploche miesta stále funkčného náteru a ďalšie sú už značne zašednutá. Celú plochu je vhodné ošetriť prostriedkom DILUNETT® a následne plochu zjednotiť - vyčistiť a neutralizovať prostriedkom NET-TROL® (povinný krok). Takto je povrch ideálne pripravený pre aplikáciu novej vrstvy finálneho náteru OWATROL AQUATHERM®

OWATROL PCD 91 Použitie Obrázok
Plechovka 300 ml

Ošetrená rezná plocha ThermoWood®

pcd91-s-celom

pixla-PCD-91
Plechovka 1 l

Výdatnosť: 5-7 m2 / liter - spotreba sa líši v závislosti od veku a štruktúre povrchu.

Aktuálna výdatnosť sa bude líšiť v závislosti od aplikačnej metódy, typu, štruktúry, staroby a pórovitosti povrchu dreva.

Rezná plocha (čelo) je miesto, kde do dreva ThermoWood® preniká najviac nežiaduce vlhkosti. Otvorené rezné plochy by mali byť vždy ošetrené konzervačným prostriedkom OWATROL PCD 91, aby sa prenikaniu vlhkosti zabránilo. OWATROL PCD 91 zaistí konzerváciu rezné plochy a predíde praskaniu dreva v oblasti rezných plôch (čiel). Zároveň predchádza pokračovaniu praskania ďalej do plochy dreva.

Konzervačný prostriedok OWATROL PCD 91 nie je finálnou povrchovou úpravou, je len konzervant rezných plôch (čiel). Jeho vysoko penetračné schopnosti umožnia preniknutie nanesenej vrstvy do dreva a konzerváciu vnútri. Po preschnutí, obvykle po 48 hodinách, by mala byť aplikovaná finálna povrchová úprava (odporúčame náter OWATROL AQUATHERM®).

OWATROL je ucelený systém výrobkov určených na renováciu a ošetrenie celej rady materiálov, a to na čistenie, ako aj k ich ochrane. OWATROL je tiež používaný na ošetrenie a obnovenie nových aj narušených povrchov rôznych materiálov (drevo, plast, kameň, sklolaminát, bridlica, hrdzavý kov a iné).

Produkty